Pokus: krystalizace soli

Krystalizace soliPodle návodu, který sehnala maminka na internetu, zahajujeme v neděli 13.10.2013 chemickofyzikální pokus, jehož cílem má být vypěstování krystalů soli. 

V míře dostupné v domácích podmínkách se pokusíme o ČISTÉ solné krystaly. Proto použijeme převařenou vodu (varem voda pozbývá většinu znečišťujících přísad, zejm. minerálů) a solný roztok nalijeme do pokusných sklenic přes filtr, který by měl zachytit nejen nerozpuštěnou sůl, ale také většinu nečistot z vody i ze soli. Tímto způsobem se snažíme dostat do pokusných sklenic co nejčistší solný roztok.

Schválně pokus děláme ve dvou sklenicích. V jedné sklenici necháme sůl krystalizovat nepřetržitě a nerušeně do konce října. Druhou sklenici použijeme jako přípravnou, kde vypěstujeme jen „zárodky“ krystalů, které po nějaké době vytáhneme a znovu ponoříme do nového solného roztoku. Tímto způsobem se pokusíme vypěstovat velké solné krystaly.

Příprava

K pokusu jsme zvolili dvě zavařovací sklenice 0,4l. Tyto bylo třeba důkladně vypláchnout, aby nedošlo ke znečištění solného roztoku. Víčka jsme vyrobili z tvrdého papíru a do jejich středu zavěsili nit dlouhou tak, aby dosáhla téměř na dno. Konce nití jsme zatížili dvěma skleněnými korálky, aby nit neplavala na hladině. Úkolem nití je, aby ponořené do roztoku na sebe nachytaly krystalizující sůl.

Solný roztok jsme připravili také jednoduše. Do čajníku jsme nasypali 12 polévkových lžic soli, kterou jsme zalili 1l vroucí vody. Sůl bylo třeba poměrně dlouho míchat, aby se co nejvíce rozpustila. Roztok byl opravdu velice silný, což se hned poznalo na lžíci, kterou jsme ho míchali. Na povrchu pochromované lžíce vyskočily rezavé tečky. Jak se horká voda odpařovala, na povrchu skleněného čajníku i na lžíci nad hladinou roztoku se vytvořil solný povlak.

Když už se sůl přestala rozpouštět, nalili jsme ještě teplý roztok přes filtr do pokusných sklenic. Jak roztok zkápnul na sklenici zvenku, hned se udělala solná stopa, která byla poměrně tvrdá a musela být znovu navlhčena, aby šla umýt. Sklenice jsme naplnili až skoro po okraj a zakryli je víčky z tvrdého papíru, aby se voda příliš rychle neodpařovala. Nitě s korálky tak visí zprostřed víček uprostřed sklenic úplně a volně ponořené do roztoku.

Průběh pokusu

Neděle 13.10.2013

14.50 Sklenice jsou naplněny roztokem, zakryty papírovými víčky, nitě ponořeny. Sklenice dáváme na okno v kuchyni, kde by měly být v dostatečném klidu.

15.16 Už po první půlhodině je na povrchu nití vidět usazující se sůl. Jestli to jsou nebo nejsou krystaly, je zatím příliš brzy uvažovat.

Sklenice 1 po 30 minutách   Sklenice 1 po první hodině   Sklenice 2 po první hodině

15.50 Podle návodu se má hodinu po odstavení sklenicemi trochu zatřepat. Z hladiny roztoku padá při zatřepání ke dnu solná krusta v několika větších kusech. Krystaly, které už začaly růst na nitích, tím nejsou poškozeny.

16.50 Znovu sklenicemi jemně třepeme, teď už z hladiny nepadá nic. Sůl už znatelně a jasně krystalizuje do poměrně velkých krystalů, které začínají být i moc pěkné. Po zbytek dne jim pak dáváme úplný klid.

Sklenice 1 po dvou hodinách   Sklenice 2 po dvou hodinách

Pondělí 14.10.2013

Krystaly jsou znatelně větší než na začátku. Pozorujeme je po celý den, ale jako u rostlin na nich nic nevypátráme. Mně se to hrozně líbí. Je to krása, vypěstovat si vlastní krystaly. Přiznám se že nejdřív jsem chtěla cukrové a ne solné. Ale co, stejně jsou hezké!

Úterý 15.10.2013

Krystaly jsou už zase kapánek větší, ale řekla bych, že už zpomalují svůj růst. Zítra vymyjeme sklenici č. 1 a uděláme nový roztok. Vybrala jsem tuto sklenici hned ze dvou důvodů. Jednak proto, že když se to nepodaří podle našich představ, máme ještě pořád ty větší. A druhý důvod je, že když se to podaří, tak uvidíme jestli se dokáží vyrovnat těm ve sklenici č. 2. V tom případě bych se možná domluvila s tátou, že bychom totéž udělali i ve druhé sklenici.

Sklenice 1 po dvou dnech   Sklenice 2 po dvou dnech

Středa 16.10.2013

A jde se na věc! Krystaly jsou už v obou sklenicích krásné a poměrně velké. Dnes se však budeme zabývat něčím velice napínavým! Pokusíme se udělat větší krystaly.

Sklenice 1 po třech dnech   Sklenice 2 po třech dnech

Uděláme nový roztok, ale jen poloviční dávku. Potom opatrně vyndáme víčko s krystaly. Musíme to dělat opatrně, aby nit neutrpěla náraz a aby se tak nepoškodily. Pak vylijeme dosavadní roztok a přes filtr nalijeme do sklenice nový. Na sklenici nasadíme víčko s provázkem na kterém jsou krystaly. Ještě před tím pár krystalů odebereme, aby se mohly nerušeně zvětšovat a měly dostatek místa.

V 16:15 dáváme krystaly do nového roztoku, děje se však něco, co jsme nečekali. Krystaly začaly jeden po druhém opadávat, po pěti minutách nezůstal na niti ani jeden. Ani já ani táta nevíme, jak to je možné a kde jsme udělali chybu. Zítra máme Fyziku a tak se na to můžu zeptat paní učitelky. Je jasné, že tento pokus rozhodně nebudeme aplikovat na druhou sklenici!

Sklenice 1, třídenní krystaly ponořené do nového roztoku   Třídenní krystaly po dvou minutách v novém roztoku   Po pěti minutách v novém roztoku je konec

Ani po několika hodinách se ve sklenici neděje vůbec nic. Krystaly během pár minut po ponoru opadaly a nové se netvoří, nit je úplně holá. Ještě, že jsme pokus udělali ve dvou sklenicích, máme tak pořád druhou nit plnou krásných velkých krystalů.

Čtvrtek 17.10.2013 

Krystaly, které nám zůstaly, jsou den ode dne krásnější a větší. V novém roztoku se pořád nic neděje a vypadá to, že se tam už nic dít nebude. Nit už asi zůstane holá, dokud neuděláme nový roztok a neuděláme to znovu. Táta je přesvědčen, že jednou se to podaří. Já tomu věřím také.

Čtvrtek 24.10.2013

Dnes jsem nesla krystaly do školy. Paní učitelka je prohlédla, já jsem řekla, jak jsem je udělala, jaké jsou a ukázala jsem je ostatním. Dostala jsem za ně jedničku a zlepšila jsem si tím pádem známku z Fyziky – ze 2 na 1! Tak na shledanou příště! 🙂


Komentáře

Pokus: krystalizace soli — 3 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *