Přelom srpna a září 2017 – Weaver Xtreme, barvy a vagón drobností

Příliš dlouho zůstal tento weblog nezměněn, to nemohlo trvat věčně, tak jsem do toho opět rýpnul. Na první pohled nijak drasticky, technologicky však zcela zásadně. Když jsem totiž tou dobou chystal WordPress pro královopolskou sokolovnu, šablona Weaver II byla už zastaralá, lépe řečeno úplně za zenitem a tudíž nedostupná. Místo ní byla k dispozici Weaver Xtreme – moderní, se spoustou nových funkcí a tím pádem možností. No zkrátka, když jsem díky práci pro Sokol KrPole poznal Weaver Xtreme, prostě jsem to tady překopal.

Rozvrh prostředí zůstal stejný, ten se mi líbí, dal jsem ale větší prostor své oblíbené barvě na čistě bílém podkladu. A protože už ze dřív je tu drobných změn více, zapíšu si tady seznam změn k 5.9.2017:

  • aktuálně tedy nová šablona Weaver Xtreme se spoustou nových a vylepšených funkcí (ReadMore tag, Featured Images, osobní nastavení editačního prostředí a mnohé další příjemné drobnosti)
  • odstraněn Menu a Info Bar kvůli nevyužívanosti a překážení, vyhledávací pole přesunuto do widgetu
  • od června 2017 nový, modernější způsob zobrazení vodoznaku na fotkách
  • v květnu 2017 zvětšeny obrázky pro vklad do textů (kratší strana 800px)
  • od března 2017 vkládám zvukové záznamy standardně přímo do článku, doteď jen sporadicky
  • tak nějak průběžně jsem úplně zrušil avatary, už delší dobu sem píšu jen já, tak to nemá smysl

 

7. října 2014 – nový vzhled

Nový vzhled k 7.10.2014Hned po dokončení Hančiných stránek jsem se pustil do nápravy toho neuvědomělého přenastavení celkového vzhledu Pískoviště. Zcela záměrně, unaven barevným laděním Hančina webu, jsem zvolil minimalistický vzhled bez žádných čančátek a kudrlinek, rámečků a proužků a kdečeho a ke svému překvapení se mi to moc líbí. Je to čisté, přehledné a přitom si to zachovává veškeré charakteristické znaky původního provedení.

U mě, který si obyčejně libuje v barvičkách a kdejakých „vylepšeníčkách“, je to docela hodně překvapivé. I pro mne samého… 🙂

6. října 2014 – spuštění subdomény ŠItí ŠKÁrová

Vzhled subdomény ŠItí ŠKÁrováSlavnostně spouštíme Hančiny nezávislé samostatné stránky ŠItí ŠKÁrová na subdoméně Pískoviště. Vše je hotovo, detailně vyladěno a připraveno na ostrý provoz. Ještě nějakou dobu bude trvat, než do ní přesuneme veškeré články s Hančinou tvorbou z Pískoviště, ale už můžu Hance popřát dobrý start ve svém.

4. října 2014 – kiks v nastavení prostředí

… jsem se dnes tak trochu ukliknul a změnu šablony neudělal na Hančině subdoméně, nýbrž zde. Veškeré nastavení vzhledu Pískoviště je tím pádem úplně pryč a můžu začít nastavovat a ladit odznovu. Tedy nějakou dobu to tady bude vypadat šíleně, prvně chci kompletně dodělat Hančin web. Zas na druhé straně můžu přislíbit, že Pískoviště zanedlouho dostane fungl nový vzhled.

Druhá polovina září 2014 – příprava samostatného weblogu ŠItí ŠKÁrová

siska-logoRozmlouval jsem s Hankou, že její tvorba, především šití, už dospěla do stadia, kdy by si zasloužila vlastní webový prostor. Nedlouho předtím jsem Hance udělal logo, vytvoření samostatného webu pro Hančinu tvorbu tak bylo nasnadě.

Hanka souhlasila, takže jsem v souborové struktuře Pískoviště vytvořil subdoménu sitiskarova.naspisecek.cz, dal do ní nezávislou instalaci WordPressu a začal vytvářet a ladit vše potřebné k provozu Hančina samostatného weblogu. To se protáhlo do prvních říjnových dnů – přeci jen je toho k udělání a vyladění docela hodně.

6. června 2014 – Lightbox

Už delší dobu jsem toužil po lepším zobrazování obrázků vložených v textu. Chtěl jsem takové to současné prostředí s tmavým pozadím a fotkou uprostřed monitoru. Hledal jsem, hledal marně, až mi pomohl kamarád, který mi prozradil, že se to jmenuje LightBox. Dal mi taky na jeden tip a zrovna to bylo, co jsem chtěl. Konečně tedy máme pěkné zobrazování obrázků. Dík Kubovi 🙂

27. října 2013 – nový záhlavní obrázek, Captcha

zahlavi140513.jpgNaše Pískoviště konečně dostává úplně nový obrázek do záhlaví, vytvořený podle již dlouhodobé představy. Sebrali jsme děti a šli fotit, bylo už poměrně pozdě odpoledne, přesto se obrázek podařil.

Téhož dne taky upravuji registrační formulář přidáním autentizace formou opisu kódu z obrázku (CAPTCHA). Bráním tak spamovým registracím, které se v posledních týdnech značně nahromadily ze serveru 163.com.

25. září 2013 – publikován první Helenčin článek

Publikuji Helenčin první příspěvek ze 16.9.2013, její pojednání o rodinné Expedici Pálava, kterou jsme uskutečnili na konci srpna za účasti mých rodičů, mne a mých dětí. Já jsem k jejímu článku vyrobil a přidal fotogalerii.

19. září 2013 – publikace prvních Hančiných článků

Krátce nato Hanka zveřejňuje prvních pět svých příspěvků o šití, háčkování a dalším tvoření. V zásobě jich má ještě hromadu, ale má plán, jak je publikovat.

A co já…? No – já se momentálně starám o obrazovou část příspěvků obou svých bab. Konkrétně: nakrmil jsem obrázky téměř všechny Hančiny příspěvky a v současnosti připravuji fotogalerii z Lednicko-Valtického areálu. Rozhodně se nenudím… 🙂

15. září 2013 – nový vzhled

Na oslavu vstupu obou ženských měním od základu vzhled Pískoviště. Nějaké změny jsem udělal už začátkem září, teď ale měním celou šablonu, volím modernější grafické prostředí a ladím ho do Hančiny oblíbené hnědé.

Září 2013 – weblog se opět rozjíždí

Po roce nečinnosti nastává zásadní obrat ve chvíli, kdy Hanka ušije nejdřív pohankové polštářky a potom úžasné dětské soupravy z teplého i lehkého softshellu. Začíná šít na přání známých a když už nejen ode mne slýchá, proč svou práci někde nevystaví, konečně sedá k Pískovišti a dává se do psaní. A najednou jsem webovou prací zahlcen, rázem mám ke zpracování dvacet konceptů. Domlouváme spolupráci ve stylu Hanka napíše, já připravím fotky a vložím je do textu a opět Hanka publikuje. A vychází to.

Navíc se mi daří psaním na web nakazit i naši nejstarší dceru, která okamžitě sepisuje článek o našem pětidenním rodinném toulání v Lednicko-Valtickém areálu na konci srpna. Krátce potom mám i od ní další dva koncepty.

Červenec 2012 až srpen 2013 – období publikační nečinnosti

Náhlým vyhazovem z práce v polovině června 2012 začíná období mého velkého publikačního útlumu. Do popředí v mých zájmech se dostává nejdřív rozdýchání nenadálé situace, potom vyčištění hlavy, abych si užil táborů na přelomu června a července a nakonec sháním novou práci. Daří se před koncem července, k 1. srpnu nastupuji. Není to ale nic moc, takže když mi náhoda přihrává jinou a v jistém ohledu bezpečnější práci, 15. října končím a následujícího dne nastupuji do nové práce. Z důvodu snižování stavu jsem však 14. února opět propuštěn a tak mi znovu nastává martyrium hledání nového zaměstnání.

Velké štěstí mám koncem března 2013, ke 2. dubnu nastupuji do SIKO koupelny a.s. jako prodejce v zácviku na pobočce Brno – Avion Shopping Park. Následuje intenzívní zaškolení sortimentní, obchodní a mnohá další. Pořád se něco děje, čas přitom letí, najednou mám po zkušební době a stává se ze mne odborný prodejce.

Přitom všem jaksi nemám myšlenky na větší webové psaní. Výsledkem je značně děravá historie příspěvků. Přestože Hanku celý ten rok přemlouvám, aby se dala do psaní o svých ručních pracích, nedaří se mi ji přesvědčit a web tak víceméně zeje prázdnotou.

Do června 2012 – první články, ladění prostředí, vytváření publikačních standardů

Při publikaci se seznamuji s chováním jednotlivých modulů WordPressu a ladím podle něj i samotnou přípravu materiálů, především obrázků do textu. Postupně vytvářím jakési standardy, aby články vypadaly dobře a jednotně. V externím generátoru JAlbum vyvíjím také prostředí fotogalerií pro Pískoviště.

Objevuji kouzlo PlugInů. Není toho moc, co WordPress sám a použitá šablona neumí, takže jich instaluji jen pár. Avatar, sdílení článků na Facebooku jediným tlačítkem přímo z článku, malá interní fotogalerie, úprava odkazu k přečtení celého článku za perexem a jednoznačně také antispam. To je vše, víc není třeba.

24. března 2012 – spuštěn weblog Škárovic pískoviště na WordPressu

Stránky Škárovic pískoviště jsou oficiálně spuštěny. V následujících dnech vznikají první a po nich další příspěvky. Píšu zatím jen sám, abych co nejlépe poznal chování WordPressu za provozu a abych získané zkušenosti mohl předat Hance. Ta si první článek vyzkoušela už 2. dubna. Psaní probíhá v přehledném grafickém prostředí, ovládání je podobné MS Wordu, odezvy jsou rychlé – tak se mi to líbí.

Březen 2012 – WordPress

Při prvních kontaktech s WordPressem už taky na příslušných místech jednám o webhostingu. Vstupuji k Wedosu, se kterým mám čerstvou dobrou zkušenost při převodu jiného mnou spravovaného webu. Otevírám doménu naspisecek.cz, instaluji sem WordPress a zde probíhá další ladění.

Trvá to celkem dlouho, po patřičném testování šablon nakonec volím Weaver II. Má v sobě řadu dalších „podšablon“, vlastně grafických prostředí, ze kterých vybírám Wheat, které, laděné do tmavožluta, barevně docela hezky odpovídá Pískovišti. Nastavení není úplně jednoduché, je však ohromně podrobné a tak postupně přizpůsobuji vzhled a chování webu do posledních detailů.

Začátek roku 2012 – výběr redakčního systému

Začínám hledat vhodný redakční systém. Překvapuje mne, kolik různých řešení existuje a ještě víc, že jde vesměs o opensource, čili k dispozici zcela volně. Obecně hodně chválená a doporučovaná Joomla na mne působí chaoticky; instalace v pohodě, ale potom si s tím vůbec nevím rady. Drupal je divný – v jednoduchosti je sice síla, ale tento je až příliš jednoduchý, nenacházím možnosti nastavení prvků, které bych chtěl nastavit, takže jdu od něj taky pryč.

Do třetice zkouším WordPress. Instalace opět jednoduchá, probíhá hladce. Po instalaci se v administrátorském prostředí ihned orientuji, systém pružně reaguje na vše, co mu řeknu a poměrně rychle se dostávám k nastavení i těch nejjemnějších nuancí. Vše jde přímočaře a přehledně, takže už nehledám nic dalšího, je prostě vybráno.

Následně narážím na problém, který nazývám „Smrtí hladem u švédského stolu“. Totiž na ohromná kvanta vzhledových a funkčních šablon. Jedna hezčí jak druhá s různě řešenými prostředími, s možností nastavení úplně všeho podle svých představ a při tom prohlížení a letmém testování v tom mám zakrátko totální zmatek.

Prehistorie – před rokem 2012 – úvahy

Už delší čas uvažuji o novém osobním webu, na kterém by se dalo publikovat nějak jednoduše a pokud možno bez znalostí psaní webu. To z toho důvodu, aby i moje žena mohla psát a uvádět články o svých ručních pracích, o což sama stojí. Něco takového ovšem neumím naprogramovat, použití mi už známého diskusního fóra PhpBB k tomuto účelu se mi příčí (byť by to šlo a narazil jsem na pár webů takto řešených) a pojem „Redakční systém“ mi zní strašidelně. Čím víc se ale informuji a začínám do toho stále víc a lépe vidět, přesvědčuji se, že pokud budu chtít provozovat stránky s možností samostatné publikace zúčastněných, redakčnímu systému se nevyhnu.